DAPhNE

9 Duna-menti ország 23 projektpartnere, köztük a Magyar Dunai Kikötők Szövetsége nemzetközi konzorciumban valósít meg egy az Európai Unió által finanszírozott projektet.

A DAPhNE projekt – Danube Ports Network (Dunai Kikötők Hálózata) Európai Uniós alapok (Európai Regionális Fejlesztési Alap, Előcsatlakozási Támogatási Eszköz) társfinanszírozásával a Duna Transznacionális Program keretében valósul meg 30 hónap alatt, 2017 januárja és 2019 júniusa között.

A DAPhNE célja elősegíteni a dunai kikötők, mint a régió közlekedési rendszerének környezetbarát, elérhető multimodális csomópontjainak kiegyensúlyozott fejlesztését, továbbá, hogy olyan gazdasági központokká váljanak, amelyek a gazdasági növekedés és értékes munkahelyteremtés katalizátoraiként funkcionálnak.

E célok elérése érdekében a Duna-menti köz- és magánszektor szervezetei, cégei között folyamatos együttműködés zajlik; valamennyiük saját szakértelmével járul hozzá a projekthez: minisztériumok, kikötői hatóságok, kikötőhasználók, szakosodott tanácsadó cégek, logisztikai vállalatok és egyetemek.

A projekt egy jól irányított munkaprogramot hoz létre, amely a leginkább sürgető hiányosságokat kezeli a bevált gyakorlatokon alapuló iránymutatásokkal, ajánlásokkal és konkrét pilot tevékenységekkel, beleértve egy átfogó fejlesztési stratégiát és a dunai kikötőkre vonatkozó cselekvési tervet.

E tevékenységek célja a kikötői jogszabályok, a kikötői beruházások finanszírozási (állami támogatási rendszerek és PPP-modellek), a kikötő igazgatási folyamatok, kikötői üzleti stratégiák, infrastruktúra és ipari fejlesztési stratégiák javítása. A projektben különös figyelmet kapnak az emberi erőforrás-fejlesztés és a kikötői ágazat fejlesztés lehetőségei. Egy innovatív kikötői IT közösségi rendszer tesztelése is zajlik, illetve a dunai kikötők meglévő és új piaci lehetőségei is elemzésre kerülnek (körforgásos gazdaság, alternatív üzemanyagok, LNG, mint teherszállítmány, megújuló energia elosztása).

A konzorcium által kidolgozott megoldásokat több mint 60 dunai kikötővel meg lehet osztani egy intézményesülő Dunai Kikötő Hálózati Szervezet (szövetség, egyesület) révén, amely biztosítja az eredmények szektorba való tartós beépülését és folyamatos fejlesztését. A kulcsfontosságú állami és magán partnerek és érdekeltek által kidolgozott pilot intézkedések és közös eszközök révén megvalósuló jobb koordináció és nemzetközi integráció közös megoldásai hozzájárulnak a dunai kikötők modernizálásához, illetve a Duna-régió fenntartható növekedésével kapcsolatos gazdasági lehetőségek megtalálásához.

További információ a projektről: www.interreg-danube.eu/daphne